Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

       Dodaj do ulubionych Ustaw strone jako startowa


#7 DECYZJA O RODZAJU KOLEKCJI

Przy obecnym nasyceniu rynku różnymi modelami, dostępnością zestawów, decyzja o profilu kolekcji wydaje się sprawą podstawową. I jeśli ktoś zamierza zajmować się modelarstwem na dłuższą metę, to powinien zdecydować się na jakiś wybór. Podstawowe kryteria doboru kolekcji to:

1. Rodzaj - samoloty / wozy bojowe / okręty

2. Okres - np. współczesne / historyczne

3. Skala - Najlepiej, gdy wszystkie modele są w jednej skali, choć nie zawsze jest to możliwe, np. modele okrętów są produkowane w różnych skalach. Tu należy się zastanowić nad ilością miejsca jakie chcemy poświęcić na hobby i nad tym, na ile zależy nam na oddaniu szczegółów. Generalnie im większa skala (mniejszy model) tym trudniejsze są wszelkiego rodzaju przeróbki i korekty (waloryzacja), ale tym prostszy jest on w wykonaniu (mniej części). Ja polecam skalę 1:72 dla wszystkich modelarzy, ponieważ w tej skali produkują najwięcej modeli, ich ceny nie są wysokie, i są ładnie wykonane części.

5. Typ - np. tylko czołgi ciężkie, lub samoloty myśliwskie.

6. Szczegóły konstrukcyjne - np. tylko samoloty dwusilnikowe, lub pojazdy półgąsienicowe.

7. Własne preferencje - czyli podejście do każdego modelu indywidualnie na zasadzie ten mi się podoba, a tamten nie. Oczywiście to co chcemy mieć w kolekcji zależy tylko od nas. Kategorie te można łączyć, lub tworzyć podkolekcje.